پرسش و پاسخ های رایج دوران بارداری

1از چه زمانی باید توسط دکتر ویزیت شوم؟
بعضی از خانم ها که از مراقبت های بهداشتی دوران قبل از حاملگی اطلاع کافی دارند، با شروع حاملگی به پزشک مراجعه می کنند؛ ولی بهتر است اکثر خانم ها برای مراقبت های بهداشتی قبل از حاملگی توسط پزشک ویزیت شوند. بعضی از خانم ها نیز بعد از سه ماهگی متوجه حاملگی خود می شوند و از این زمان باید به پزشک مراجعه کنند. مراجعه به پزشک به صورت سرپایی در مطب خصوصی، مراکز بهداشتی درمانی و یا درمانگاه بیمارستانی انجام می شود.
2آیا نزدیکی در دوران حاملگی خطری ندارد؟
در یک حاملگی طبیعی و بدون مشکل، داشتن نزدیکی خطری ندارد؛ ولی ممکن است در حاملگی هایی با شرایط خاص، که بعد از درمان ناباروری و یا سالیان طولانی بعد از ازدواج رخ می دهد، و یا حاملگی هایی که با خونریزی و یا انقباضات زودرس رحمی همراه است، پزشک توصیه نماید که زوجین از نزدیکی اجتناب کنند. اگر بر طبق توصیه پزشک باید از نزدیکی اجتناب کنید، می توانید به طرق مختلف، مهر و محبت خود را در این دوران نسبت به هم افزایش دهید؛ برای مثال با هم به گردش بروید، کارهای خانه را با همکاری هم انجام دهید، درباره آینده نوزاد خود صحبت کنید، وسایل مورد نیاز نوزاد را با همفکری هم تهیه نمایید و یا عکس ها و خاطرات شیرین دوران نامزدی و یا اوایل ازدواج خود را با هم مرور کنید.
3سه ماهه اول بارداری چه زمانی است؟
به 13 هفته اول بارداری، در پزشکی سه ماهه اول گفته می شود. در این مدت سرعت رشد جنین زیاد است و تا اواخر این دوره ، جنین تقریبا به طور کامل شکل می گیرد. در سه ماهه اول، مادران ممکن است خستگی، تهوع، درد در ناحیه پستان ها را تجربه کنند.
4سه ماهه دوم بارداری چه زمانی است؟
این دوره از هفته 14 تا 26 بارداری طول می کشد. در این دوره، حالت های بارداری در مادران به خوبی قابل مشاهده می شود. مثلا وزن مادر به دلیل رشد جنین، بزرگ شدن رحم، رشد جفت ، افزایش مایع آمنیوتیک و افزایش چربیهای بدن ، افزایش می یابد.
5سه ماهه سوم بارداری چه زمانی است؟
این دوره از هفته 27بارداری تا زمان تولد بچه می باشد. در این دوره چربی های جنین به سرعت افزایش می یابد و رشد جنین سریع است. در طول سه ماهه سوم ، ریه های جنین رشد می کنند، حس شنوایی، چشایی و بینایی اش تکامل می یابد. مادران ممکن است در این مدت ، درد در ناحیه پشت را تجربه کنند.همچنین در این مدت ممکن است به دلیل فشار جنین به ناحیه مثانه، مادر به دفعات نیاز به دستشویی داشته باشد. گاهی مادران چندین روز یا هفته قبل از زایمان دردهای خفیف زایمانی را تجربه می کنند؛ که به اصطلاح پزشکی براکستون-هیکس خوانده می شود. البته این دردها، درهای واقعی زایمان نیستند.
6مراقبت های دوران بارداری
تیمی متشکل از انواع تخصص های پزشکی و بهداشتی در طی 9 ماه بارداری، مراقب از سلامت مادر و جنین را بر عهده دارند. این تیم شامل پزشکان عمومی ، ماماها، متخصصین زنان و زایمان، همچنین متخصص تغذیه و... هستند. در واقع مراقبت های دوران بارداری ، کنترل مداوم سلامت مادر و جنین است. به طور معمول در طی 9 ماه بارداری در زنانی که برای اولین بار باردار شده اند 10 بار است. اولین مراقبت بارداری در هفته 12 بارداری شکل می گیرد. یک ماما یا پزشک در مورد مسائل کلی سلامت با خانم باردار مشاوره می کند و نیازهای وی را برای نوع مراقبت ها تعیین می کند. سونوگرافی و آزمایش های لازم در طی این مدت ، توسط مراقبین بهداشتی تجویز و نتایج آن توسط ایشان بررسی میگردد. - سونوگرافی: در این روش با استفاده از امواج صوتی، تصویر جنین دیده می شود. اولین سونوگرافی باید در انتهای سه ماهه اول صورت گیرد. این سونوگرافی اولیه کمک می کند که زمان تولد نوزاد دقیق تر حدس زده شود. همچنین سونوگرافی مشخص می کند که جنین ،یک قلو ،دوقلو و یا بیشتر است. سونوگرافی بعدی بین 18 تا 20 هفته صورت می گیرد که نشان می دهد آیا جنین رشد مناسبی دارد یا خیر. - آزمایش های لازم: یکی ازمهمترین آزمایش هایی که در این دوران باید توسط مادران باردار انجام گیرد آزمایش خون است تا مسائلی مهمی مانند کم خونی مادر بررسی و در صورت وجود درمان شود. - کم خونی: در دوران بارداری لازم است که میزان آهن خون به طور مناسبی افزایش یابد. زیرا آهن برای تولید هموگلوبین یک عنصر حیاتی است. هموگلوبین در واقع نوعی پروتئین است که وظیفه نقل و انتقال اکسیژن را بر عهده دارد. به دلیل آنکه میزان خون مادر در دوران بارداری حدود 50% افزایش می یابد به همین دلیل نیاز به آهن بیشتری دارد تا خون سازی بیشتری اتفاق افتد. این خون اضافی برای رشد مناسب جنین و جفت بسیار ضرورری است.
7مشکلات شایع دوران بارداری
در دوران بارداری برخی از زنان مشکلاتی همچون کم خونی، یبوست، عفونت ناحیه تناسلی، بواسیر، افزایش فشار خون، کاهش فشار خون، ناراحتی لثه، تهوع، استفراغ، عفونت مجاری ادراری را تجربه میکنند که برای پیشگیری و همچنین درمان این مشکلات میتوانند با مشورت با پزشک خود مشکل را برطرف نمایند. همچنین در دوران بارداری ممکن است موارد ذیل رخ دهد: سقط (Abortion): حدود 25% بارداری ها در انگلستان به سقط منجر می شود. بیشتر این سقط ها در 3 ماهه اول بارداری اتفاق می افتد. اغلب اولین علامتی که مشاهده می شود خونریزی از ناحیه واژن است. همچنین مادران باردار درد در ناحیه زیر شکم یا پشت را هم تجربه می کنند که گاهی شبیه دردهای دوران قاعدگی است. البته باید توجه داشت که وجود خونریزی واژینال به این معنا نیست که حتما سقط اتفاق خواهد افتاد. حاملگی نابجا (EP-Ectopic Pregnancy): اگر رویان در جای دیگری به جز محل طبیعی، یعنی رحم، جایگزین شود، حاملگی نابجا نامیده می شود که مشکلی بسیار خطرناک است. علائم شامل درد ناحیه شانه ها، خونریزی واژینال، درد در ناحیه شکم ،درد در هنگام ادرار کردن و دفع مدفوع است. باید توجه داشت که اگر خانم باردار درد در ناحیه شکم، پشت و ... احساس می کند باید حتما با پزشک خود مشاوره نماید. البته هر دردی به معنای وجود حاملگی نابجا نیست. پره اکلامپسی(Preeclampsia): گاهی افزایش فشار خون مادر در حین بارداری یا حتی بعد از آن ناگهان بالا می رود. همزمان با این افزایش غیر طبیعی فشار خون، پروتئین نیز در ادرار دفع می شود و بدن مادر دچار ورم (ادم) می شود. دست، صورت، پا و قوزک پا ممکن است متورم شود. در پره اکلامپسی وزن مادر به صورت ناگهانی شروع به افزایش می کند و ممکن است مشکل تاری دید ، درد ناحیه شکم و سردرد هم بروز نماید. در این شرایط باید بلافاصله به پزشک و بیمارستان مراجعه شود.

«در صورتیکه سوالی دارید ارسال نمایید»

نام (الزامی)

ایمیل (الزامی)

موضوع

متن پیام