آنچه که باید درباره HPV بدانید

زگیل تناسلی یک بیماری آمیزشی بسیار مسری است که عامل ایجاد آن ویروسی به اسم HPV که مخفف کلمات Human Papilloma Virus است می باشد و شایعترین بیماری آمیزشی در بعضی کشورهاست.
گرفتاری به ویروس HPV سبب ایجاد بیماری زگیل تناسلی می شود. زگیل های تناسلی نواحی مرطوب دستگاه تناسلی را گرفتار می سازند و در بسیاری از موارد آنقدر ریز و کوچک هستند که ممکن است با چشم غیر مسلح دیده نشوند. ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) دارای بیش از ۱۰۰ نوع مختلف می باشد. نوع ۶ و ۱۱ علت ۹۰ درصد زگیلهای تناسلی هستند. باید دانست که تمامی افراد آلوده به ویروس پاپیلوم انسانی علیرغم آلوده بودن ناحیه تناسلی به این ویروس، دارای ضایعات زگیلی نمی باشند، یعنی آلودگی آنها مخفی است. خانمهایی که دچار این ویروس شوند در طولانی مدت خطر سرطانهای خطرناک مثل سرطان دهانه رحم و سرطان فرج آنها را تهدید می کند. چون آلودگی به این ویروس علامت خاص به غیر از ایجاد زگیل ندارد، اکثر زنان و مردان مبتلا به این ویروس، بدون آگاهی سبب انتقال آن در جامعه می شوند.
توجه شود که بسیاری از افراد، آلوده به ویروس زگیل تناسلی هستند ولی هیچوقت دچار ضایعه پوستی یا همان زگیل تناسلی نمی شوند، همچنین بسیاری از زگیلها آنقدر ریز و کوچک هستند که با چشم غیر مسلح نمی توان آنها را دید. در این میان بسیاری از خانمهایی که مبتلا به زگیل تناسلی می شوند هیچوقت اقدامیکه منجر به آلودگی آنها شود انجام نداده اند و در یکی از سه دسته زیر قرار دارند:
۱٫ دختران جوانیکه قبل از ازدواج برای اولین بار با مرد آلوده به این ویروس تماس پوستی از ناحیه تناسلی پیدا کرده و یا رابطه جنسی برقرار می کنند.
۲٫ دختران مجرد که اقدام به ازدواج با یک مرد آلوده می کنند و گرفتار ویروس HPV می شوند. معمولا ۱۲-۲ ماه پس از ورود این ویروس بداخل بدن زگیلها ظاهر می شوند. ولی ممکن است یک خانم آلودگی شدید به این ویروس داشته باشد، بدون اینکه زگیل تناسلی در وی ظاهر شود.
۳٫ خانمهای متاهل که چند سال پس از ازدواج بدون اینکه رابطه خارج از ازدواج داشته باشند، بعلت آلودگی شوهر مبتلا به زگیل تناسلی می شوند.
هر خانمی که مبتلا به زگیل تناسلی می شود، اولین اقدامی که باید انجام دهد، تعیین نوع ویروس است. جهت راهنمائی خانمها انواع ویروس زگیل تناسلی که سبب سرطانهای مختلف در خانمها می شوند به قرار زیر هستند:
سرطان ریه: انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸
سرطان دهان: انواع ۱۶ و ۱۸
سرطان فرج: انواع ۶، ۱۱، ۱۶، ۱۸
سرطان واژن: نوع ۱۶
سرطان دهانه رحم: انواع ۱۶، ۱۸، ۳۱، ۳۳، ۳۵، ۳۹، ۴۵، ۵۱، ۵۲، ۵۶، ۵۸، ۵۹، ۶۶، ۶۸، ۷۰، ۷۳ و ۸۲
سرطان مقعد: انواع ۱۶، ۳۱، ۳۲ و ۳۳خطر همه ویروسها در ایجاد سرطان یکسان نیست و آزمایشگاهها انواع ویروس HPV را از نظر میزان خطر آفرینی به سه گروه کم خطر، با خطر متوسط و پر خطر تقسیم بندی می کنند.
برای اینکه یک خانم به ویروس HPV مبتلا نشود و یا اگر شد از خطر ایجاد سرطان در وی کاسته شود، اقدامات زیر توصیه می شوند:
۱٫ قبل از ازدواج از سالم بودن شوهر آینده خود با انجام آزمایشات لازم اطمینان حاصل کند. خانم می تواند درخواست کند که شوهر آینده خود هم توسط پزشک متخصص معاینه و بررسی شود و هم اینکه آزمایش HPV جزو آزمایشات قبل از ازدواج انجام شود.
۲٫ اگر دختر خانم مجرد و سالم فکر می کند پس از ازدواج ویروس HPV از شوهر آینده به وی منتقل خواهد شد، بهتر است قبل از ازدواج واکسن بزند. همه باید این را بخاطر داشته باشند که اگر یک فردی دارای یک بیماری آمیزشی مثل زگیل تناسلی باشد، احتمال اینکه وی مبتلا به سایر بیماریهای آمیزشی مثل هپاتیت و HIV نیز باشد هست.
۳٫ اگر خانمی چند سال پس از ازدواج مبتلا به زگیل تناسلی شود بلافاصله باید اقدامات تشخیصی و درمانی مناسب را انجام دهد.
۴٫ اگر خانمی مشکوک به این است که نکند آلوده به ویروس HPV باشد، باید حتما آزمایش مربوطه را انجام و با پزشک متخصص مشورت کند.عوارض بهداشتی و سلامتی ابتلا به زگیل تناسلی می تواند غیر قابل جبران باشند، بنابراین اطلاع رسانی صحیح و اقدامات مناسب از جمله واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلا به این بیماری دارای اهمیت فراوان است. خانمها باید در نظر داشته باشند که بهترین اقدام، انجام حداکثر تلاش برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس است و در این میان هیچ چیزی بر سلامتی انسان اولویت ندارد.

 

لطفا در صورت داشتن هر گونه سوال و مشکل در این خصوص با شماره های مطب موجود در وبسایت تماس حاصل فرمایید.